GÜNCEL

Tasarımlarım

Saç Modelleri

Çocuk Gelinlikleri

24 Mayıs 2010 Pazartesi

Gözlerinize renk geliyorYıllardır siyahın karamsarlığına bürünen gözlerinize bu sene tam anlamıyla renk geliyor.

Çünkü bu yıl gözlükler aksesuar modasından etkilendi. Artık gözleri mor, pembe, sarı, kırmızı gibi renkli ve çeşit çeşit desenli modeller süslüyor.

70'li, 80'li yılların gözlükleri, modern dokunuşlarla zenginleşerek günümüze kadar uzandı. Son birkaç yıldır kıyafetlerde yer alan vintage detayları, bu yıl gözlüklerde de görmek mümkün. Geçen yılki kadar olmasa da büyük çerçeveli gözlükler yine tahtını koruyor, fakat tek bir farkla! Çeşit çeşit renklere ve desenlere bürünerek. Gözlük modası, aksesuar trendlerindeki renk ve detaylardan etkilendiğinden olsa gerek bu yıl siyah, kahve, krem, beyaz gibi klasik renklerin yanında sarı, pembe, mavi, yeşil, mor, lila, kırmızı, turuncu gibi canlı renkler de gözlük çerçevelerini ve saplarını süslüyor. Üstelik 2010 sezonunda sap ve gövdenin kombinlendiği ikili renk seçenekleri de mevcut. Değerli taşların, incilerin ve swarovskilerin kullanımı da çok yaygın. Tabii bunların birçoğu abartıdan uzak, ölçülü bir parlaklığı yansıtıyor. Markalara baktığımızda Prada koleksiyonunda sapları zımbalarla süslenmiş modeller, Dolce Gabbana'da swarovski taşların yoğun kullanıldığı gözlükler, Vogue koleksiyonunda vintaje tarzlar, Osse'de swarovski ile süslenen saplar, Yanks'ta çift renkli saplar ve yuvarlak hatlı çerçeveler, Tom Ford'da kalın kelebek stili beyaz modeller, ince çerçeveler ön plana çıkıyor. Ray-Ban'ın Rare Print serisi ise ilginç bir özellik taşıyor. Gözlük saplarında New York metro haritası motifi var. Ray-Ban, bu motifleri gözlüklerine uygulamak için New York metro haritasının telifini almış. Hangi marka olursa olsun bu sene tüm gözlüklerde 80'lerden kalan hoş bir esinti hissediliyor. Gözlükler renkleniyor, birbirinden şık ve alımlı modeller farklı renk seçenekleri ile sunuluyor. e.keskin@zaman.com.tr

***

Yüz şekline göre gözlük seçimi

Yüzünüz köşeliyse yuvarlak bir gözlük tercih edebilirsiniz. Yuvarlak gözlükler, hem yüzünüze tam oturur hem de keskin hatlarınızı yumuşatır. Oval bir yüze sahipseniz biraz daha şanslısınız. Çünük oval yüz tiplerine hemen hemen bütün gözlükler yakışır.
Yüzünüz yuvarlaksa köşeli bir gözlük almanız daha doğru bir seçim olacaktır.

Çerçeveler kadar saplar da ön planda

Ali Demirel (Osse'nin sahibi): İnsanlar, daha çok rahatlık ve şıklığın ön planda olduğu modelleri tercih ediyor. Kemik gözlüklerin modası bu yıl da devam ediyor. Bir de bu yıl en az gözlükler kadar swarovski taşların pırıltısı ile göz dolduran saplar da dikkat çekiyor. Değişik renklerdeki çerçeveler, ince detaylarla tasarlanmış desenler de çok tercih ediliyor. Camlar genellikle degrade ama isteyenlere polarize cam seçeneğimiz de var. Siyah, kahve gibi geleneksel renkler dışında beyaz, bordo, lacivert ve desenli modeller bu yılın gözdeleri.

Gözlüklerde 80'li yılların etkisi görülüyor

Betül Sulamacı (Atasun Optik Pazarlama Müdürü): Bu sene güneş gözlüklerinde 80'li yılların etkisi açıkça görülüyor. Modayı takip edenler, yüze uyumlu kemik çerçeveli modelleri, her zaman şık ve gösterişli olmak isteyenler ise taşlı gözlükleri tercih ediyor. Kemik ve metal gözlüklerde bu yıl kedi tarzı 'cat style' çok fazla ön planda. Sarı, mat, gümüş ve parlak renkler metal çerçevelerde çok kullanılıyor. Kemik çerçevelerde ise transparan ve iki renkli modeller var. 1980'li yılları anımsatan büyük çerçeveler her yıl olduğu gibi bu yıl da moda.

2010'da tasarımlar çok renkli ve iddialı

Duygu Biçer (Luxottica Group Türkiye Koordinatörü): 2010 gözlükler için çok farklı trendlerin bir araya toplandığı ve kişiye özel tasarımların öne çıktığı bir sezon. Bu yıl gözlükler diva cazibesinde ve tasarımlar çok renkli. Siyahın yanında; mavi, yeşil, beyaz, toz pembe, eflatun, bej ve bal rengi gibi iddialı ve sofistike renkler de var. Çift renk tasarımlar 2010 yazının en iddialı tasarımları arasında. Havana renkli gözlük sapları, kahvenin tüm tonlarının yorumlandığı modeller, geometrik tasarımlar bu yaz her yerde gözümüze çarpacak.

Taklit gözlükler göz sağlığınızı bozar

Dr. Olcay Şahin (Memorial Hastanesi Göz Doktoru): Gözlüğünüzün UV korumalı ve polarize cam olmasına özen gösterin. Çünkü güneş gözlüğü seçimi göz sağlığını etkileyecek ciddi bir iştir. Polarize camlar rahatsız edici parlama ve yansımaları yüzde 99 azaltır. Daha net ve rahat bir görüş sağlar. Taklit gözlüklerden kaçının. Sağlık Bakanlığı, ithal güneş gözlükler için sertifika mecburiyeti getirdi. Sahte olmayan gözlüklerin UV ışınlarını süzdüğüne dair sertifikaları vardır. Gözlük alırken bu belgeyi mutlaka soruşturun. Sahte gözlükler, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı gözü korumadığı gibi, gözbebeğini genişleterek göze gelen zararlı ışınların miktarını artırıp göz sağlığını daha da bozuyor. Numaralı gözlük kullananların numarasız güneş gözlüğü kullanmalarını da önermiyoruz. Bu tarz kullanım göze ağrı ve yorgunluk hissi verir. Fakat kontakt lens kullananlar numarasız güneş gözlüğü kullanabilir.

ZAMAN

Yorum Gönder

 
Copyright © 2013 Tesettür Moda
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger