GÜNCEL

Tasarımlarım

Saç Modelleri

Çocuk Gelinlikleri

24 Mayıs 2010 Pazartesi

Tatlı dil, kıyafetin tarzını değiştirir!Bitip tükenmez bir tartışmadır kıyafet. Kadın, erkeği zevksiz bulur, erkek kadını 'korumak' adına kıyafetine müdahale eder. İşin sırrı ise tatlı dilde. Tatlı dille yapılan müdahaleler aileleri yaralamıyor.

Kadın ile erkek arasındaki çekişme bir türlü bitmez. Hayatın her alanında görülen bu çekişme kılık-kıyafet söz konusu olunca da değişmiyor. Her ne kadar modern hayat "müdahale etme, kişileri özgür bırak" gibi söylemleri yerleştirmeye çalışsa da iş pratik hayata gelince öyle olmuyor. Kadın için erkek çoğu zaman iyi giyinmesini bilmeyen kişidir. Bir modacı gibi hayatına sızmak, ufak tefek değişikliklerle başlayıp kısa bir süre sonra bambaşka bir erkek ortaya çıkarmak gerekmektedir. Aslında kadınlar bu noktada çok da haksız sayılmazlar. Çizgili pantolonun üzerine kareli gömlek giyen, pantolonunu hâlâ 80'li yıllardaki gibi beline kadar çeken, eşofmanı rugan ayakkabıyla tamamlayan erkekler olduğu düşünüldüğünde kadın için erkeğin kıyafetine dokunmak olmazsa olmaz bir hal alıyor! Ünlüler dünyasında da Seda Sayan'ın ve Seren Serengil'in eski eşlerini kıyafet noktasında hizaya nasıl da getirdiklerini görmemiz mümkün.

Kadınlarda durum böyle de erkeklerde farklı mı? Çevremizden az mı duymuşuzdur "Eşim/nişanlım giydiğim kıyafete karışıyor" yakınmalarını. Kadınlar estetik olarak erkeğin kıyafetine müdahale ediyor erkeklerse 'dar giydin, evli bir kadına bu yakışmaz' diye işin içine giriyor.

Peki, ne yapmak lazım? Kadın ve erkek istediği değişimi karşısındaki kişide nasıl gerçekleştirmeli? Devrim mi yapmak lazım, yoksa ortak noktayı bulmak mı? Bu soruyu psikoterapist Mehtap Kayaoğlu'na sorduk. Çiftlerde sık sık kıyafet konusunda tartışmalara şahit olduğunu söyleyen Kayaoğlu, kadının ve erkeğin birbirinin kıyafetine müdahalesinin fıtrî olduğunu belirtiyor. 'Kimse kimseye müdahale etmesin' desek de bunun mümkün olmadığı söyleyen Kayaoğlu, bu konuda iki tarafın da kullanacağı dilin çok önemli olduğunu vurguluyor. Kayaoğlu'na göre kadın erkeği 'Sana bu tür kıyafetler daha çok yakışıyor' gibi cümlelerle ikna etmeli. Söz konusu olan erkeğin müdahalesi olunca iş daha da hassaslaşıyor. Zira kadın için erkeğin getirdiği sınırlamalar çoğu zaman 'baskı' olarak algılanıyor. Kayaoğlu, "Bir kadın nasıl hamile olunca bebeğiyle ilgili zihninde bir alan açılır; bir erkek de değer verdiği kadınla ilgili beyninde bir alan açar. Erkeğin kadına müdahalesi çoğu zaman sahiplenme duygusuyla oluşan bu alandan kaynaklanır." diyor. Kayaoğlu, erkeklerin de 'Böyle giyinince daha hoş görünüyorsun.' gibi cümlelerle düşüncelerini dile getirmesinin doğru olduğunu söylüyor. Tabii bunları yaparken iki tarafın da birbirinin kişiliklerine çok dokunmamaya özen göstermeleri gerekiyor. r.sezgin@zaman.com.tr

ZAMAN

Yorum Gönder

 
Copyright © 2013 Tesettür Moda
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger